Системний аналіз та обгрунтуваня проблеми


Перш за в се розкриємо саму суть та призначення системного аналізу.

Системний аналіз – це методологія дослідження таких в ластив остей та в ідношень в  об’єктах, які в ажко спостерігаються та в ажко розуміються, за допомогою представ лення цих об’єктів  у в игляді цілеспрямов аних систем та в ив чення в ластив остей цих систем та в заємних в ідношень як в ідношень між цілями та засобами їх реалізації.

Одним з призначень системного аналізу (СА) є прав ильний в ідбір системного інструментарію для розв ’язання постав леної проблеми. Сила системного аналізу в  тому, що в ін дозв оляє розкласти складну проблему на компоненти аж до постанов ки конкретних задач, для яких існують методи розв ’язання, і з іншого боку зберігає цілісність цієї проблеми. Для прав ильного проектув ання чи дослідження системи необхідно в изначити її цілі. Мета системи формулюється загально, в  нечітких термінах, а тому її необхідно конкретизув ати, дов ести через ряд послідов них рів нів  до конкретних критеріїв  та показників . Таким чином декомпозиція мети – одне з призначень СА.

З метою досягнення цілей можуть в икористов ув атися самі різноманітні засоби з різних областей діяльності людини, що мають матеріальну форму або є способами організації діяльності людей, що надзв ичайно в ідрізняються один в ід одного за в артістю, доступністю, дефіцитом та інших характеристиках. Це породжує необхідність існув ання єдиного методу для в ідбору засобів  досягнення цілей, що забезпечується критеріями досягнення цілей. Тому ще одне призначення СА – це формув ання критеріїв  в ідбору засобів  для досягнення цілей.

Обираючи конкретні засоби для досягнення цілей та способи дій, люди приймають рішення, причому існує декілька різноманітних в аріантів  та ці в аріанти в ажко порів няти між собою за якістю, а тому обґрунтув ання в ибору рішення – це теж одне з призначень СА.

Центральною ідеєю дослідження та побудов и систем є те, що система пов инна бути достатньо надійною для досягнення пев ної мети, тобто система пов инна бути в  цьому сенсі стійкою. Дослідження систем реалізується з метою їх побудов и, керув ання та модифікації, скеров аної на досягнення пев ної мети. Мета в ідображає призначення системи, яке не є детерміністично фіксов аним, в оно може розв ив атися в  часі і не обов ’язков о єдиним чином. Мета конкретизується за допомогою цілей. Одним зі способів  розкриття в нутрішньої структури мети є побудов а дерев а цілей. Мета в ідображає те, що може чи пов инно в иникнути, прообраз майбутнього, стан, який бажано досягнути. Мета має декілька аспектів . Пізнав альний аспект мети в ідпов ідає прогнозу майбутнього, а конструктив ний – можлив им способам переходу до бажаного майбутнього чи плану дій. В  тих в ипадках, коли мета в ідносно проста, усв ідомлення мети в ключає і спосіб її досягнення, а у в ипадку складної мети – план набув ає самостійного значення як елемент постанов ки мети. План в станов лює послідов ність етапів  досягнення мети, в изначаються засоби та методи, строки дій. Таким чином мета в ислов лює себе за допомогою множини аспектів . [9]


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *